Od redakcji
Misje w artykułach
Misjonarze piszą
Modlimy się
Papieskie Dzieła Misyjne
Diecezjalne Dzieło Misyjne
Misje w dokumenatach
Misje w Świecie
Misje w cyfrach
Informacje

Archiwum

 

INFORMACJE 

 

MISYJNY DZIEŃ CHORYCH

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest Misyjnym Dniem Chorych. Warto o tym wiedzieć, a co najważniejsze, tworzyć w parafii tradycję odwiedzania (wielką rolę do spełnienia mają tu grupy Papieskich Dzieł Misyjnych wśród dorosłych, młodzieży i dzieci) w tym dniu chorych. Z jednej strony, sami spełnimy apostolskie zadanie, które stawia przed nami Chrystus, a z drugiej, wzmocnimy dzieło misyjne Kościoła, zapraszając chorych do jego duchowego wsparcia. Przy tej okazji należałoby zanieść chorym drobny upominek w postaci obrazka z modlitwą za misje. Zachęcamy, by skorzystać z „Misyjnych Materiałów Liturgicznych 2011” wydanych przez centralę PDM w Warszawie, które zostały rozesłane do każdej parafii (s. 67-77).  

DZIEŃ PAMIĘCI I MODLITWY ZA KOŚCIÓŁ W CHINACH (24 V)


Z inicjatywy Benedykta XVI dzień 24 maja jest Dniem Pamięci i Modlitwy za Kościół w Chinach. Podzielony Kościół, ograniczone możliwości wyznawania wiary, a często i represje wobec duchownych i świeckich oraz nieposzanowanie praw człowieka w tym kraju, przekonują nas o potrzebie szczególnej modlitwy za Chiny.

Do wykorzystania „Misyjne Materiały Liturgiczne” (s. 61-66).  

SZKOŁA ANIMACJI MISYJNEJ

W dniach od 5 do 9 lipca w diecezjalnym Domu Formacji Misyjnej w Czchowie będzie miała miejsce Szkoła Animacji Misyjnej (SAM). Są to dni formacyjne dla kapłanów, sióstr zakonnych i osób świeckich, zwłaszcza tych, którzy m. in. pragną koordynować współpracę misyjną we wspólnotach parafialnych i szkolnych czy przygotować się do prowadzenia Misyjnych Wakacji z Bogiem. Szkoła daje bardzo praktyczny pogląd na konkretne zaangażowanie misyjne różnych grup i ruchów kościelnych w parafii.  

MISYJNE WAKACJE Z BOGIEM
Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM   

 Papieskie Dzieła Misyjne w naszej diecezji, jak co roku, organizują Misyjne Wakacje z Bogiem (MWB) dla dzieci i młodzieży. Kilka turnusów organizowanych będzie w połączeniu z nauką języka angielskiego. Chętni na te turnusy winni się zgłosić do Wydziału Misyjnego Kurii (tel. 014/6317370). Zapisując uczestnika na MWB, należy podać jego imię i nazwisko, parafię, PESEL i dokonać całkowitej opłaty. Wtedy też otrzymuje się kartę uczestnictwa. Nie prowadzimy rezerwacji telefonicznych. Oto terminy turnusów:

Dzieci:
24 VI – 5 VIICzchów (IV kl. i V kl.) z jęz. angielskim
21 VII – 1 VIIICzchów (VI kl. I gimn.) z jęz. angielskim
12 VIII – 23 VIIICzchów (IV kl. i V kl.) z jęz. angielskim
23 VIII – 29 VIIICzchów (III kl. i IV kl.) z jęz. angielskim  

Młodzież:
1 VII –8 VII Piwniczna (szkoły średnie)
1 VIII – 12 VIIICzchów (II i III gimnazjum) z jęz. angielskim  

Duszpasterzy prosimy o umieszczenie informacji o MWB w gazetkach parafialnych, gablotach i ogłoszeniach parafialnych.   

MODLIMY SIĘ O POWOŁANIA MISYJNE  

Niedziela Dobrego Pasterza (15 maja) jest Światowym Dniem Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne, a przez to dniem patronalnym Dzieła św. Piotra Apostoła. Pamiętajmy więc o Kościele powszechnym oczekującym pasterzy, módlmy się o święte powołania misyjne z naszej diecezji.

Propozycję liturgii Eucharystii oraz nabożeństwa na tę niedzielę znajdziemy w „Misyjnych Materiałach Liturgicznych 2011” (s. 51-60).  

DOM FORMACJI MISYJNEJ W CZCHOWIE IM. KS. JANA CZUBY ZAPRASZA

W Domu Formacji Misyjnej w Czchowie odbywają się dni formacji misyjnej (dfm), na które serdecznie zapraszamy różne grupy:

Maj:
7 – spotkanie kadry MWB 2011 (Seminarium Duchowne)
13 – 15 dfm dla rodziców misjonarzy diecezjalnych

Czerwiec: 3 – 5 dfm dla DSM
4 – spotkanie dekanalnych referentów misyjnych
12 – 14 spotkanie misjonarzy diecezjalnych  

Zgłoszenia prosimy kierować do naszego biura. Początek spotkania dla grup weekendowych w piątek o godz. 1800 (przyjazd od 1700), a zakończenie w niedzielne południe.